Pražská křižovatka ve světových médiích

Pražská křižovatka má již tradičně čest hostit ve svých prostorách věhlasný barokní orchestr Collegium 1704. Koncerty z jara 2020 se díky tomu dostaly i do světových médií.

V článku kanadského LaPresse se objevila citace, která si mimo jiné všímá nádherného rozptýleného světla dopadající do prostor chrámové lodi původními gotickými okny:

„La performance a été enregistrée et filmée dans la lumière sublime d’une église dépouillée du XIVe siècle, maintenant intégrée au centre d’art Crossroads de Prague. La beauté des lieux, la distance entre les interprètes, leur union dans une musique poignante, les masques qu’ils portent, tout nous dit qu’on peut être à la fois seule et ensemble.“

„Koncert byl nahrán a natočen v úchvatném světle střídmého kostela ze 14. století, který je nyní centrem umění Pražská křižovatka.  Krása místa, vzdálenost mezi účinkujícími, jejich spojení v tajemné hudbě, roušky, které na sobě mají, to vše je důkazem toho, že můžeme být zároveň sami i spolu.“

Recenze videozáznamu díla Beatus vir v renomovaném španělském hudebním magazínu Scherzo vyzdvihuje Pražskou křižovatku jako kulturní centrum našeho hlavního města:

„...en este impresionante vídeo, ese genio de la música antigua que es Václav Luks dirige a su Collegium 1704 en el Beatus vir (SV 268), de la Selva morale e spirituale, en el Pražská křižovatka (Prague Crossroads), una Antigua iglesia convertida desde hace unos años en un activo centro cultural de la capital de la República Checa.“

„...v tomto nádherném videu je génius staré hudby (Monteverdi) prezentován skladbou Beatus vir (SV 268) ze sbírky Selva morale e spirituale v podání Václava Lukse a jeho Collegia 1704, které zaznívá z Pražské křižovatky, starobylého kostela, jenž léta slouží jako kulturní centrum české metropole.“

Výše zmiňovaný koncert můžete zhlédnout na: Beatus vir 15.4. 2020

Nám nyní nezbývá než při sledování záznamu na tyto krásné okamžiky vzpomínat a doufat, že brzy se prostory kostela opět rozezní nádhernými tóny hudebníků a halasem návštěvníků.

Těšíme se na setkání v lepších časech!

pk1

© Petra Hajská, Collegium 1704

Drazí přátelé,

za celou Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vám srdečně přejeme krásné, poklidné a radostné sváteční dny, mnoho štěstí, lásky, úspěchů a především zdraví v novém roce 2021.

Děkujeme za přízeň a podporu, kterou jste nám projevovali nejen Vašimi milými zprávami, ale i činy. Rok 2020 byl velice složitý pro nás pro všechny. O to více se opět ukázalo jak nezbytná je vzájemná mezilidská pomoc a solidarita.

V nadcházejícím roce je před námi opět mnoho práce a plánů, vedoucích k naplnění našich projektů kulturního, vzdělávacího a zdravotního charakteru.

Vězte však, že bez Vás to dělat nechceme ani nemůžeme. Vaše podpora nám dodává smysl, energii i elán, kterými se vždy snažíme všechny naše cíle a projekty protknout. Pomáhejte nám proto i nadále.

Již nyní se těšíme na společné aktivity a komunikaci, které povedou k naplnění snah a cílů Nadace VIZE 97.

pf2021male

Milí příznivci nadace VIZE 97,

moc nás mrzí, že se s Vámi letos nepotkáme na Mikulášském charitativním bazaru. Rozhodli jsme se, že ho letos z bezpečnostních důvodů neuspořádáme.

Budeme rádi, když naši nadaci podpoříte alespoň zakoupením charitativních kalendářů nebo triček s podpisem prezidenta Václava Havla. Koupí těchto vánočních dárků přispějete na projekty naší nadace VIZE 97. 

Děkujeme za Vaši stálou přízeň. Zvláště v letošním roce si jí skutečně moc vážíme.

www.vize.cz/obchod

 Mikulášský bazar s přelepkou

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 každoročně podporuje benefiční koncert na podporu nevidomých „Světlo pro Světlušku“, který se tradičně koná v prostorách Pražské křižovatky - letos však poprvé proběhne bez přítomnosti diváků a za dodržení přísných hygienických opatření. Přímý přenos koncertu si můžete pustit 17.10. od 21:20 na ČT 1 a ČRo Radiožurnál.

Světlo pro světlušku

V pondělí 5. října 2020, v den nedožitých 84. narozenin Václava Havla, udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 svou v pořadí 22. Cenu.

Laureátem je Ing. IVAN CHVATÍK, dr. h. c., významný český filosof a zakladatel Archivu Jana Patočky při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. Cenu Nadace VIZE 97 získává za dlouholetou péči o dílo J. Patočky, jeho archivní soustředění a souborné vydávání, za jeho interpretace, spolu s překlady blízkých filosofických děl.

Nadace VIZE 97 se rozhodla, že z důvodu vyhlášení nouzového stavu uspořádá slavnostní ceremoniál a panelovou rozpravu s laureátem V PŘÍŠTÍM ROCE. Děkujeme všem, kteří se chystali sledovat internetový přenos. Věříme, že se brzy budete moci zúčastnit rozpravy i předání ceny osobně v Pražské křižovatce.

© Archiv Jana Patočky

Foto Ivan Chvatík CTS

 

Během prvního zářijového týdne se v rámci 6. ročníku architektonického festivalu Open House Praha znovu otevře veřejnosti kostel sv. Anny - Pražská křižovatka.
Věděli jste, že tento původně gotický kostel ze 14. století sloužil jako inspirace Jaroslavu Foglarovi v jeho tajemných románech o Stínadlech? Dnes zde funguje mezinárodní duchovní centrum, které vzniklo z podnětu Václava Havla a spravuje ho Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Na rekonstrukci Pražské křižovatky se na začátku tisíciletí podílela česká architektka Eva Jiřičná, která odkryla pohled do originálního, jediného dochovalého gotického krovu v Praze.
Otevřeno: 5. a.6. září 10.00–18.00 hod.
Zpřístupněné prostory: hlavní loď kostela, kruchta
Forma zpřístupnění: skupinové prohlídky s průvodcem
https://www.openhousepraha.cz

Open House Praha

Díky již tradiční a o to krásnější spolupráci se špičkovým souborem Collegium1704 i za podpory Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se mohl konat v prostorách Pražské křižovatky mimořádný koncert pod dirigentem Václavem Luksem. 

Fotokredit Topka Korlo.

1Collegium1704

Pro velký zájem veřejnosti a obzvlášť školní mládeže otevřeme opětovně výstavu nazvanou Z Hrádečku na Hrad.

Fotografie vystavené v listopadu 2019 se těšily velké pozornosti a pouhých 10 dní expozice nestihlo uspokojit všechny zájemce. Její autor Alan Pajer, dvorní fotograf pana prezidenta Václava Havla, některé školní výpravy osobně provázel a popisoval jim momenty, ve kterých Václava Havla zachytil.

Výstava ukazuje cestu, jakou prošel Václav Havel od propuštění z vězení v květnu roku 1989, a reakce v návštěvní knize dokládají, že zprostředkovává emotivní, osvěžující i povzbuzující zážitek obohacený o jedinečnou atmosféru Pražské křižovatky, která nabízí i další umělecká díla k objevování. Přijďte se podívat na jedinečné záběry.

Srdečně Vás zveme 25. ledna až 5. února 2020 v Pražské křižovatce

(Kostel sv. Anny, Zlatá /Liliová, Praha 1)

Otevřeno bude denně 10 – 18

Děkujeme Alanovi Pajerovi za sugestivní fotografie a Vladimíru Hanzelovi za vzpomínky.

Výtěžek ze vstupu půjde na opravy fresek v kostele sv. Anny. Vstupné necháme na vás.

 baner Vystava fotografii VH 2020 1

Novinky

Pražská křižovatka ve světových médiích

Pražská křižovatka ve světových médiích Pražská křižovatka má již tradičně čest hostit ve svých prostorách věhlasný barokní orchestr Collegium 1704. Koncerty...

Více

PF 2021

Drazí přátelé, za celou Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vám srdečně přejeme krásné, poklidné a radostné sváteční dny, mnoho...

Více

Mikulášský charitativní bazar letos nebu…

Milí příznivci nadace VIZE 97, moc nás mrzí, že se s Vámi letos nepotkáme na Mikulášském charitativním bazaru. Rozhodli jsme se, že...

Více

Světlo pro Světlušku

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 každoročně podporuje benefiční koncert na podporu nevidomých „Světlo pro Světlušku“, který se tradičně...

Více

22. Cena Nadace VIZE 97

V pondělí 5. října 2020, v den nedožitých 84. narozenin Václava Havla, udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97...

Více

Pražská křižovatka se opět otevře veřejn…

Během prvního zářijového týdne se v rámci 6. ročníku architektonického festivalu Open House Praha znovu otevře veřejnosti kostel sv. Anny...

Více

Tipy

banner krizovatka