V pondělí 3. března 2014 byla v Pražské křižovatce předána Cena Homo Homini dagestánské právničce Sapijat Magomedovové za osobní odvahu při obhajobě porušování lidských práv. Mladá žena denně riskuje život, když se snaží hledat právo v nepřehledných případech násilí, které se děje v ruském Dagestánu, který je hned po Čečensku považován za nejneklidnější oblast Severního Kavkazu. Cena byla tradičně udělena u příležitosti zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
„Nemůžu říct, že bych se nebála, ale je to zdravý pocit strachu. Hrůza může buď mobilizovat, nebo ochromovat. Já si troufám říct, že mé síly mobilizuje,“ řekla laureátka Sapijat Magomedovová v rozhovoru pro švédskou organizaci Civil Rights Defenders.
Sapijat Magomedovová (35) zastupuje klienty ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Před čtyřmi lety byla fyzicky napadena policisty, když chtěla navštívit svého klienta. Tento útok nebyl dosud vyšetřen. Zastupuje také oběti sexuálního násilí, které je v regionu, kde stále ještě dochází k únosům nevěst či sňatkům dětí, tabu. Některé své případy dovedla až k Evropskému soudu pro lidská práva a případy porušování lidských práv v Dagestánu se nebojí veřejně komentovat.
Cenu předal ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. Během večera vystoupil také Edward Lucas, editor týdeníku The Economist, který se dlouhodobě věnuje situaci v Rusku a východní Evropě.
Společnost Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Cena byla poprvé vyhlášena v roce 1994. Mezi jejími nositeli z předchozích let je ázerbájdžánský právník Intigam Alijev, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov, čínský disident Liou Siao-po (později oceněný Nobelovou cenou míru), íránští studenti Majid Tavakoli a Abdullah Momeni nebo běloruský disident Ales Bjaljacki. Řada nositelů tohoto ocenění bohužel zůstává z politických důvodů za mřížemi vězení ve svých zemích.
Více informací o festivalu Jeden svět naleznete zde
Fotografie naleznete na tomto odkazu
Na záznam ze slavnostního předávání se můžete podívat zde
Zdroj: Člověk v tísni